Szlak Tajemniczych Podziemi
Dolny Śląsk od setek lat kryje w sobie niezliczone ilości tajemnic. Chociaż od dawna pasjonuje mnie ten region, a ciągle dowiaduje się o nim czegoś nowego. Zróżnicowany teren geograficzny i ilość wydarzeń historycznych, która miała na nim miejsce, może nas naprowadzić na to, jak wiele zabytków się tu kryje. Nie przypadkiem właśnie tutaj powstał Szlak Tajemniczych Podziemi.
Szlak Tajemniczych Podziemi tworzy obecnie 9 niezwykłych obiektów:
Kopalnie Uranu w Kletnie
Kopalnie uranu zwykle budzą ogromne zainteresowanie, stosunkowo mało osób wie, że mamy ich w Polsce kilka, chociaż ich popularność rośnie.
Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Rudy żelaza wydobywano z niej już w XV wieku. Poszukiwania rud uranu rozpoczęły się w okresie „zimnej wojny”. Złoże w Kletnie odkryto 15 lipca 1948 r. Od początku 1953 r. kopalnia Kopaliny w Kletnie działała już w ramach przedsiębiorstwa Przemysł Arsenowy w Złotym Stoku, choć jeszcze jeden kwartał trwało wydobycie uranu. W ramach nowej przynależności administracyjnej w kopalni rozpoczęto podziemne wydobycie fluorytu. Eksploatację zakończono w III kwartale 1958 r. ze względu na wyczerpanie zasobów. Kopalnia uległa zalaniu, a wejścia do sztolni były do końca października 1959 r. zawalone odstrzałami.
Zwiedzania na trasie podstawowej trwa około 45 minut. W ofercie są również takie rzeczy jak warsztaty dla dzieci i dorosłych, zwiedzanie nocne, a nawet ekstremalne. Cena biletu to około 20zł, w zależności od pory roku.
Kopalnia złota w Złotym Stoku
Turystyczny hit Dolnego Śląska ostatnich lat. Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 roku. Udało się udostępnić do zwiedzania niezwykle ciekawe sztolnie: „Sztolnię Gertruda”, „Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości), oraz „Sztolnię Czarną Dolną”, z której wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem. Bajkowy świat stworzony pod ziemią czaruje zwłaszcza najmłodszych. Dla dorosłych to spora dawka ciekawostek geologicznych i historycznych. Wiedzieliście, że w XV wieku Złoty Stok odpowiadał za 8% całej europejskiej produkcji złota? Na miejscu znajdują się liczne atrakcje dodatkowe. Zwiedzanie kopalni to koszt 30zł w podstawowej wersji, jednak warto dopłacić za m.in. podziemny spływ łodzią.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XVIII w. Potężna, górująca nad Kłodzkiem fortyfikacja widoczna praktycznie z każdej części miasta przyciąga turystów z Polski i z zagranicy.
Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można oczywiście podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Poza częścią górną twierdzy można zwiedzić podziemia zwane labiryntami. Trasa obejmuje ponad kilometr podziemnych korytarzy rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Cena biletów za kompleksowe zwiedzanie to 25zł, na miejscu odbywają się również warsztaty i pokazy.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Podziemne korytarze i tunele pod ulicami miasta wydrążono w okresie od XIII do XVII wieku z przeznaczeniem na magazyny. Komory miały głębokość nawet 30 metrów, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy, ale również wzdłuż Bursztynowego Szlaku. W piwnicach kłodzkich leżakowało także słynne piwo kłodzkie. W czasie wojen podziemne komory wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony. Trasa liczy ok. 600 metrów długości i jest jedną z najciekawszych w Polsce.
Zwiedzaniu towarzyszą dźwięki dawnego miasta odgłosy audiowizualne. Ceny biletów od 14zł
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765 -1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny donjon, jeden z najciekawszych elementów fortyfikacji epoki nowożytnej. Twierdzę zwiedzamy z przewodnikiem w historycznym pruskim umundurowaniu. Kompleks składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. Główny trzon twierdzy tworzy zespół bastionów z donjonem w środku. Obiekt posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. Ceny biletów: normalny 25zł, ulgowy 17zł
Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka „Riese”
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod kryptonimem Riese („Olbrzym”). Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością jest szereg obiektów owianych mgłą tajemnicy. Istnieją hipotezy, iż mogła być to budowa podziemnych fabryk zbrojeniowych bądź kwatery dla naczelnego dowództwa III Rzeszy. Teorii na ten temat jest bardzo wiele.
500-metrowa podziemna trasa turystyczna została wzbogacona o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, chociaż dla mnie jest to zbędne, samo miejsce wystarczająco pobudza wyobraźnię.
Wejściówki dostępne są w cenie 20zł
Podziemne Miasto Osówka
Obiekt wojenny, budowany pod kryptonimem Riese w Górach Sowich przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943-45. Przez krótki czas wykonano tam prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Dziś do zwiedzania udostępnione są wartownie, korytarz techniczny oraz ogromna hala o wysokości 10 m i wiele budowli na powierzchni ziemi. Według jednej z hipotez, po ukończeniu budowy Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe i prototypem bomby atomowej. Mówi się też o ukrytym w pobliżu „złotym pociągu” i ciężarówkach ze zrabowanym złotem Wrocławia. Zwiedzanie to koszt od 21zł, w zależności od wybranej trasy.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnie w Wałbrzychu
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to otwarty w listopadzie 2014 roku unikalny w skali polskiej i europejskiej zespół jedenastu zrewitalizowanych budynków, stanowiących w przeszłości wałbrzyską kopalnię węgla kamiennego „Julia”. W samym centrum industrialnego niegdyś Wałbrzycha pojawiło się wyjątkowe miejsce skupiające działalność kulturalną, edukacyjną, eventową oraz ekspozycyjną o łącznej powierzchni ponad 4,5 hektarów – także jest co oglądać! Dokładną rozpiskę cen macie tutaj, w zależności od tego, która wystawa Was interesuje.
Geopark w Krobicy
Geopark – ścieżka turystyczno-dydaktyczna „Śladami dawnego górnictwa kruszców” – to podziemne, 350-metrowe przejście przez dwie sztolnie oraz 13 stanowisk wzdłuż 8-kilometrowej trasy naziemnej. Zwiedzanie rozpoczyna się w przedsionku ekspozycyjnym, który prowadzi do wyrobiska XVIII-wiecznej sztolni Św. Leopold. Stamtąd szybem docieramy do położonej 10 m wyżej XVI-wiecznej sztolni Św. Jan, gdzie oglądamy zachowane pozostałości wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny. Jest to jedyny tego typu i zachowany w pierwotnym kształcie obiekt w Polsce i Europie.
Szlak Tajemniczych Podziemi to oczywiście to tylko część atrakcji Dolnego Śląska, niektóre z nich znajdziecie tutaj.
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...