Polska - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jedna z największych ciekawostek krajobrazowych w Polsce. Największy w kraju obszar lotnych piasków (obecnie około 33 km²) leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.  Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Piaski mają średnią miąższość 40 m, maksymalnie 70 m. Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza.  Pustynia oczywiście cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających. Jej walory doceniano już dawno temu, została tu częściowo zrealizowana ekranizacja „Faraona„.

Historia

Legenda mówi, że Pustynia Błędowska powstała z piasku rozsypanego przez diabła, który chciał zasypać kopalnie ołowiu i srebra. Pustynię Błędowską oczywiście stworzyli ludzie, wycinając drzewa pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddane zostały działaniu wiatru i słońca, co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał tam specyficzny mikroklimat wydm, można było zaobserwować nawet burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała naprawdę imponującą powierzchnię – nawet do 150km2. Oczywiście, z czasem zaczęła ponownie zarastać. W rezultacie podjętych działań dziś mamy tam zachowany pustynny krajobraz.

W latach 2013 – 2014 na terenie Pustyni Błędowskiej odbyły się prace w ramach projektu Life+  „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych na Pustyni Błędowskiej”. Przeprowadzone działania to usunięcie niewybuchów i niewypałów z terenu pustyni, inwentaryzacja przyrodnicza oraz usunięcie drzew i krzewów. Obecnie jest to obszar chroniony.

PUNKTY WIDOKOWE

Pierwszy punkt widokowy mieści się  w Kluczach –  wysoko na wzgórzu Czubatka . Można tam dojść pieszo lub dojechać samochodem osobowym jadąc ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną. Parking dla autobusów znajduje się na ulicy Rudnickiej, obok stadionu Przemszy Klucze. Dojazd do Pustyni Błędowskiej oznakowany jest tabliczkami. Widać stąd doskonale panoramę Pustyni aż po Dąbrowę Górniczą. Miejsce to jest szczególnie popularne wieczorem, gdzie przepięknie widać zachód słońca. Na miejscu jest duży parking i taras widokowy oraz altanka, gdzie można odpocząć. Z Czubatki można przejść do samej pustyni, korzystając ze szlaku żółtego, który prowadzi do samego Błędowa, na zachodni kraniec pustyni.

Drugi punkt mieści się w miejscowości Chechło – wzgórze Dąbrówka. To miejsce jest o tyle specyficzne – bo oprócz wspaniałych widoków jest też bezpośrednie dojście do Pustyni. Można bezpośrednio chodzić po piasku, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Na miejscu znajdują się tablice edukacyjne.

Trzeci punkt widokowy – Róża Wiatrów – powstał w części Pustyni Błędowskiej, do której można dojechać z drogi łączącej Klucze i Hutki.

Olbrzymia konstrukcja z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, platformami widokowymi i zadaszeniami oraz parking znacząco poprawiła dostępność Pustyni dla zwiedzających, oraz organizatorów wszelkich imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i edukacyjnych. To najpopularniejszy punkt widokowy. Wokół obiektu nie ma jeszcze rozwiniętej infrastruktury. Oczywiście, jest to zapewne kwestia czasu, aż zaroi się tam od różnego typu atrakcji. Mam tylko nadzieję, że uda się to zrobić z głową i uniknąć przaśnego klimatu, bo naprawdę ten obszar broni się sam.

Przewodnik po Pustyni Błędowskiej

Grupa entuzjastów – miłośników Pustyni Błędowskiej opracowała „Obłędny Przewodnik” po Pustyni Błędowskiej. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją. 

Inne atrakcje w okolicy znajdziecie TUTAJ.


Oczywiście zapraszam również na INSTAGRAM, możecie tam śledzić moje przygody na bieżąco.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Kolorowe jeziorka W BIBIELI
Polska - Ścieżka w koronach Drzew w Poznaniu
Polska - Jar Raduni – dzika natura na Kaszubach
Polecane noclegi - ALOHACAMP – klimatyczne noclegi