Polska - Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie

Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w kwietniu 1977 roku. Zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Jest to niezwykłe miejsce, z pewnością jedno z niewielu w którym można podziwiać zwierzęta żyjące praktycznie w naturze. W samym parku jest aż 25km ścieżek, sporo chociaż takie plenery aż się proszą o dłuuuugie spacery!

fot. shutterstock

Największą atrakcją niewielkiej miejscowości Gołuchów, położonej w Wielkopolsce jest XVI-wieczny zamek wraz z imponującym parkiem krajobrazowym. Prawdopodobnie to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Wielkopolsce. Sami zobaczcie!

Patryk Ortell, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Wzorowany na rezydencjach z nad Loary zamek robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Od 1951 w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki, a w oficynie Muzeum Leśnictwa i restauracja.

W zagrodzie znajduje się ok. 1 ha łąki, która jest pastwiskiem dla żubrów. Pojemność zagrody żubrów została określona na 6 do 8 osobników, a zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną. Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok. Zagroda cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których liczbę szacuje się na około 100 tys. rocznie. Hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich.

POKAZOWA ZAGRODA ZWIERZĄT czynna codziennie od świtu do zmierzchu, a wstęp jest wolny. Do muzeum wejdziecie w każdy dzień oprócz poniedziałku, cena biletów od 7zł. 

W związku z piękną, złotą jesienią jest to według mnie najpiękniejszy czas na spacery w tej okolicy. Zwieńczeniem spaceru może być gorąca herbata lub obiad w zamkowej restauracji, oczywiście połączonej ze zwiedzaniem zamku.

Na zakończenie kilka linków, inne atrakcje w pobliżu, a tutaj macie szczegółowe informacje o zamku oraz zagrodzie.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Kujawsko-pomorskie - JuraPark w Solcu Kujawiskim
Polska - Nowy Port. Alternatywny spacer po Gdańsku
Polska - DJI Osmo Pocket – recenzja i konkurs
Małopolskie - Brama w Gorce – ścieżka widokowa