Łódzkie - Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”

Groty Nagórzyckie to stosunkowo mało znana atrakcja, Życiorys tutejszych skał piaskowcowych jest niezwykle długi, sięgający prawie 100 milionów lat!  Podczas trwającej wtedy na Ziemi epoki kredowej na obszary tzw. Niecki Tomaszowskiej wielokrotnie wkraczało i wycofywało się morze.

Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane.

Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia gro.W 2010 roku rozpoczęły się prace a z początkiem 2012 Groty Nagórzyckie otworzyły swoje drzwi dla turystów.

Zwiedzanie trwa około 30 minut. Ceny biletów zaczynają się od 5zł, jest w to wliczony przewodnik. UWAGA: W grotach jest chłodno 🙂




Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Ścieżka w koronach Drzew w Poznaniu
Mazowieckie - Rejsy po wiśle
Lubelskie - Alpaki – najnowszy trend w polskiej agroturystyce.
Polska - Trasy Podziemne pod miastami w Polsce