Podkarpackie - Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach – brzmi bajkowo, prawda?

Zaledwie 4 lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, dziś jest już ich 13. Są to różne miejsca, ale łączy je rozgwieżdżone niebo oraz ludzie, którzy potrafią o to zadbać. Problem widoczności gwiazd wynika z nadmiernego oświetlenia obszarów, które utrudnia obserwacje nieba.

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”


W celu utworzenia i utrzymania specjalnego obszaru ochrony Parku Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” oraz promocji ciemnego nieba w Bieszczadach instytucje uczestniczące nawiązały współpracę i 8 marca 2013 roku w Lutowiskach podpisały memorandum o powołaniu parku.

Park Gwiezdnego Nieba

Atrakcje

Co oferuje turystom Park Gwiezdnego Nieba? Na miejscu astronomowie prowadzą są różnego rodzaju warsztaty, z wykorzystaniem profesjonalnego do obserwacji nieba. W trakcie warsztatów odbywają się prelekcje na leżakach, laserowe pokazy gwiazdozbiorów oraz znaków zodiaku oraz obserwacja gromad gwiazd, mgławic oraz galaktyk. Na koniec zajęć uczestnicy robią sobie wspólne zdjęcie na tle drogi mlecznej. Szczegóły i cennik znajdziecie TUTAJ.

CEL

Nadmiar światła to nie tylko negatywne skutki estetyczne w postaci braku widoków. Tak zwane zanieczyszczenie światłem niesie za sobą ogromne skutki dla całego środowiska. Każdy z nas widuje nocą chmary owadów krążące wokół obiektów świetlnych. To nie jedyne stworzenia, które ciągną do jasności. Sztuczne źródła światła używane przez człowieka zupełnie zmieniły noc, dezorientując zwierzęta powodują, że każdej doby miliony z nich giną. Ludzie mają ogromny wpływ na środowisko. Wystarczy zrezygnować z niepotrzebnego oświetlania reklam, iluminacji, nie używanie światła o mocnym natężeniu bez rzeczywistej potrzeby. Dodatkowym plusem takiego działania jest zmniejszenie użycia energii a więc mniejsze opłaty. 

Nie miałam jeszcze okazji być na takich warsztatach, ale planuje wypad w Bieszczady na sierpień, więc jest to na mojej liście.

Oczywiście zapraszam do bieżącego śledzenia mojego konta na INSTAGRAMIE.

Pozostałe atrakcje w okolicy znajdziecie TUTAJ.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Małopolskie - Western Camp Resort
Małopolskie - Szlak Oscypkowy
Lubelskie - Akcja #urlopwkraju – podsumowanie
Polska - Przez Świat na Fazie!