Polska - Park Gródek – polskie Malediwy

Park Gródek – Polskie Malediwy, nasza Chorwacja czy rajska wyspa to jedne z określeń, którymi media okrzyknęły dawny kamieniołom, znajdujący się w Jaworznie. W wakacje internet obiegły zdjęcia tego niezwykłego miejsca, czyniąc z niego ogólnopolski hit turystyczny.  W 2017 roku na Gródku pojawiła się kręta kładka nad zbiornikiem wodnym, która umożliwia spacerowanie bezpośrednio nad wodą i podglądanie podwodnego świata. Chociaż woda nie nadaje się do kąpieli dla ludzi, znajdziecie tam sporo zwierząt.

Historia

Jakie są początki tego oryginalnego miejsca? Choć zabrzmi to niewiarygodnie, Park Gródek zawdzięczamy kłopotom finansowym… Dawny kamieniołom, zarządzany był zakłady dolomitowe, które nie płaciły za prąd, skutkiem czego było wstrzymanie dostaw energii elektrycznej. Zatrzymanie pracy pompowni spowodowało zalanie kamieniołomu i powstanie dwóch jeziorek. 

W pierwszym rozlewisku pod wodą znalazły się dwie koparki oraz sprzęt wykorzystywany w kamieniołomie. Oczywiście, jest to miejsce, do którego przyjeżdżają płetwonurkowie z całej Europy. Przy drugim znajduje się trasa spacerowa, oczywiście znajdują się tam tablice informacyjne, tworząc ścieżkę edukacyjną. Inwestycje trwają – w przyszłym roku będzie tam łąka kwiatowa, nad którą obecnie trwają prace. Dojście do zbiorników wymagało zejścia po stromych schodach, obecnie powstaje nowa, łatwiejsza, które umożliwi tam dostęp osobom o mniejszej sprawności. Park Gródek jest piękny o każdej porze roku, oczywiście śmiało możecie wpadać tam również jesienią.

Wstęp na teren Parku Gródek jest bezpłatny. Choć kolor kusi, to W ZBIORNIKU OBOWIĄZUJE ZAKAZ KĄPIELI. Inne atrakcje w województwie śląskim znajdziecie TUTAJ.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Spacer po Gdańsku – ciekawostki
Polska - Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Śląskie - Strefa Carnall w Zabrzu
Łódzkie - Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”