Opolskie - Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja znajduje się we wsi Moszna w województwie Opolskim. W chwili obecnej to jedna z największych atrakcji w regionie, a naszym skromnym zdaniem jedna z najfajniejszych w kraju!

Budowę pałacu rozpoczęto w XVIII wieku. Początkowo był barokowym pałacykiem, jednak po licznych komplikacjach m.in. pożarach i zmianie wizji w został dokończony w 1913 roku i w takiej formie możemy podziwiać go do dziś. Podczas II wojny światowej Pałac w Mosznej prawnie uniknął zniszczeń. Niestety, w 1945 zakwaterowano tam oddziały armii radzieckiej, skutkiem czego była dewastacja wnętrza oraz kradzież dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Po wojnie przez lata mieściło się tam wiele instytucji, m.in. sanatorium, centrum leczenia nerwic, które kilka lat temu zostało przeniesione do nowopowstałego obiektu.  Co roku odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka kompozytorów polskich i niemieckich, w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się tu również plenery malarskie. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 8 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park m.in. trzystuletnie okazy dębów.

Od 2013 roku pałac jest dostępny dla turystów. Co można w nim zobaczyć?

Dzięki prężnym działaniom zarządców Pałacu Moszna jest w czym wybierać. Istnieje kilka opcji zobaczenia kompleksu od zwykłego spaceru z przewodnikiem, przez lekcje historii aż po ekstremalne zwiedzanie. Aktualne wydarzenia można śledzić na stroni obiektu oraz ich facebooku. Dla gości w ofercie jest również: odnowa biologiczna, imprezy okolicznościowe, noclegi, wesela, edukacyjne eventy dla szkół i escape room. Oczywiście nic na głodniaka, na miejscu jest również kawiarnia i restauracja w której serwowane są specjały regionalnej kuchni śląskiej i opolskiej.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Nowy Port. Alternatywny spacer po Gdańsku
Polska - Oliwa – moja ulubiona dzielnica Gdańska
Polska - Podróże, Kuchnie i Historia: Odkrywanie Świata Poprzez Smak
Polska - NOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE 2019