Łódzkie - Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Niebieskie Źródła to rezerwat położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. Znajduje się w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, wchodzącego w skład Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. 

Niebieskie źrodła

Już w XIX wieku przyjeżdżały tutaj grupy turystów. W 1901 roku źródła przyjechał obejrzeć nawet sam car Mikołaj II. W rezerwacie znajdują się źródła krasowe o błękitnym zabarwieniu. Rezerwat ten obejmuje także rzadkie silnie pulsujące źródła typu limnokrenowego. Dają one początek rzece Jana. Ich urok polega na tym, że woda wybija dużym ciśnieniem piasek z dna, który widziany przez taflę wody ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę, której odcienie zależą od stanu pogody. Kanały odpływowe tworzą tu rozlewisko, osiągające głębokość do 4,5m. 

Zwierzęta

Rezerwat jest ostoją około 75 gatunków ptaków. Liczne są czernice, kaczki krzyżówki i łabędzie nieme, spotyka się tu także gatunki rzadkie, takie jak remiz, zimorodek, ohar, gil, krętogłów i strzyżyk zwyczajny. Wiele gatunków ptaków tu zimuje, gdyż woda w zbiorniku nie zamarza. Temperatura wody w miejscu wypływu ma około 9 stopni, a w akwenie od 6 do 11.

Legenda

Podobno w trakcie potopu szwedzkiego, wojska schroniło się w okolicznych lasach. Z powodu ulewy wraz z końmi siedzieli w kaplicy, gdzie prowadzili sprośne rozmowy nie zważając na święty charakter tego miejsca. Bóg postanowił ich ukarać i wszyscy zapadli się pod ziemię, a w miejscu kaplicy zrobiło się jezioro w kolorze nieba i tak oto powstały niebieskie źródła.

Dojazd do źródła

Infrastruktura jest tutaj dość kiepska, w okolicy znajduje się jedynie parking. Brak toalet czy transportu to minus, ale takie miejsce według mnie mają swój urok, bo nie są zadeptane przez turystów. Więcej o rezerwacie niebieskie źródła i pobliskim skansenie znajdziecie TUTAJ.

Inne atrakcje w województwie łódzkim znajdziecie TUTAJ.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - MINIEUROLAND – mój hit!
Kujawsko-pomorskie - Najlepsze restauracje w Toruniu
Polska - Złote Runo – genialna wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Polska - Moje wpadki podróżnicze!