Polska - Krzywy Las w Gryfinie

Krzywy Las w Gryfinie to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych pomników przyrody w Polsce. Zdjęcia charakterystycznych drzew robią furorę na całym świecie. „Krzywy Las” jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha które posadzono najprawdopodobniej w 1934 roku.

Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo – skręca pod kątem 90o i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów następnie nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Tworzy to niesamowity widok przez co wokół krzywego lasu narosło wiele legend o nadprzyrodzonych mocach które miały wpływać na drzewa. Niewątpliwie podnosi to walory turystyczne gdyż miejsce jako wyjątkowo atrakcyjne dla amatorów sił nadprzyrodzonych. Prawda jest zupełnie inna.

Zagadka lasu

Dookoła wygiętych drzew miejsca rosną proste sosny.  Deformacja ma charakter mechaniczny. Ktoś sadząc drzewa celowo nacinał pnie i wyciągał je w stronę północną. Najprawdopodobniej nastąpiło to w wyniku sadzenia drzew do celów stolarskich lub szkutniczych. Dzięki takiej formie łatwiej było z nich stworzyć np sanie, łodzie lub beczki. Niestety historii Krzywego Lasu nikt nie może potwierdzić gdyż w trakcie IIWŚ leśnicy zginęli lub zostali przesiedleni. Nie zachowały się również żadne dokumenty więc zagadka lasu czeka więc wciąż na oficjalne rozwiązanie.

krzywy-las-gryfin

Droga do Krzywego Lasu

Krzywy Las w Gryfinie najłatwiej odwiedzimy od strony wspomnianego miasta. Przystanek PKS znajduje się tuż przy Krzywym Lesie i z miasta kierujemy się w stronę Chojny. Przed estakadą nad torami kolejowymi skręcamy w prawo w kierunku Nowego Czarnowa – Elektrowni „Dolna Odra”.  Po dotarciu do dużego skrzyżowania w kształcie trójkąta, po prawej stronie stoi czteropiętrowy budynek za którym skręcamy w polną drogę. Po przejściu ok. 150 metrów należy iść dalej wzdłuż rurociągu ciepłowniczego, który niezbyt estetycznie odgradza las od terenu zabudowanego garażami i zajętego przez pracownicze ogrody działkowe. „Krzywy Las” znajduje się za budynkiem, a wejść do niego można pod łukiem rurociągu tworzącym „bramę do lasu”.

Widziałeś już Krzywy Las w Gryfinie i zastanawiasz się co jeszcze warto zobaczyć w tej okolicy? Pod tym linkiem znajdują się inne atrakcje w województwie zachodnio-pomorskim https://gdziewpolscenaweekend.pl/category/zachodniopomorskie/

Inne ciekawe miejsca znajdziesz na moim facebooku: Gdzie w Polsce na weekend? gdzie zgromadziłam już ponad 30 tysięcy czytelników.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Bon Turystyczny – co i jak?
Polecane noclegi - Hotele ze SPA na Mazurach
Polska - Osada Łowców Fok w Rzucewie
Polska - Kaszuby – atrakcje w 1 dzień