Małopolskie - Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną w latach 90 i prowadzi ją do chwili obecnej. Stała się w tym czasie jedną z największych atrakcji w Polsce. Rocznie przyjeżdża tutaj ponad 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie.

kopalnia soli bochnia

HISTORIA

Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca aż 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki pozyskiwanej ze studni solankowych, które były zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248 więc jest to jedna z najstarszych kopalni w kraju. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła olbrzymie dochody. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. Wiek XV i XVI to okres znacznego rozwoju kopalni. Otwarto w tym okresie kolejne szyby – Regis , Bochneris, Campi. W XVII w za przyczyną wojen i upadku gospodarczego nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa aż w końcu po roku 1771 kopalnia znalazła się w zaborze austriackim. Do roku 1918 pozostawała pod kontrolą Cesarstwa Austro – Węgierskiego a następnie w XX w. następowało znaczne zmniejszenie wydobycia soli ze względu na jej opłacalność aż aż do 1981 gdy to wpisano kopalnię na listę zabytków.

ZWIEDZANIE

Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią która łączy 2 poziomy kopalni. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną, Trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” oraz Trasa przyrodnicza, każda z nich różni się stopniem trudności.

kopalnia soli bochnia

NOC W KOPALNI BOCHNIA

Nie miałam okazji ale szczerze się zastanawiam nad tą opcją :). Jest ona wyjątkowa ze względu na liczne atrakcje – zwiedzanie kopalni, podziemne boisko sportowe, 140 metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw to jedynie część. Więcej szczegółów tego nietypowego pobytu znajdziecie bezpośrednio na stronie kopalni https://kopalnia-bochnia.pl/pobytynocne/index

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koniecznie pamiętajcie że temperatura w kopalni 14-16 °C a wilgotność powietrza 70% więc warto odpowiednio się ubrać. Na trasie turystycznej do pokonania jest około 700 schodów także wymagana jest podstawowa kondycja. Nie zapomnijcie także, że do zjazdu zjeżdżalnią obowiązkowe są długie spodnie. Nie możecie ominąć tej atrakcji.

BILETY

W cenniku znajduje się dośc spory wybór. Od indywidualnych przez rodzinne po grupowe opcje. Ceny startują od 26zł, a szczegóły znajdziecie tutaj.

kopalnia soli bochnia

Inne atrakcje w tym regionie możecie znaleźć pod tym linkiem: Województwo Małopolskie

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Osadnik Gajówka w Wielkopolsce
Polska - Wyspa Sobieszewska
Polecane noclegi - Baseny infinity w Polsce
Podlaskie - Podlasie – co zobaczyć?