Dolnośląskie - Góry Bialskie – słyszeliście o nich?

Góry Bialskie znajdują się Sudetach Wschodnich, są częścią Gór Złotych. W 2019 na topie były Góry Izierskie i Gorce, teraz czas na Bialskie. Zachwycają dziką przygodą i nieodkrytymi dla mas terenami.

Za ich początek, od strony zachodniej, uznaje się Przełęcz Płoszczynę (817 m n.p.m.), przez którą przebiega granica Polska–Czechy. Patrząc od strony doliny, góry te wznoszą się od południowego wschodu nad Stroniem Śląskim i ciągną aż nad wieś Bielice.

Szlaki piesze prowadzą przez wszelkie atrakcyjne krajobrazowo miejsca – główne szczyty oraz przez rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. 

Mikroklimat

Do ewenementów klimatycznych należy mikroklimat górnej Białej Lądeckiej – od Starego Gierałtowa poprzez Bielice, aż do jej źródeł. W partiach szczytowych – obejmującymi większość terenu Gór Bialskich ze względu na ukształtowanie terenu, utrzymuje się surowy klimat wysokogórski. Śnieg zalega do późnej wiosny – często aż do maja, przy często bardzo obfitych jego opadach w tej porze roku. W okresie wyżu występuje częste zjawisko inwersji temperatur nocnych.

Szczyt

Najwyższe wzniesienia: Smrk 1125 m n.p.m. po stronie czeskiej oraz Postawna 1117 m n.p.m., Rudawiec 1112 m n.p.m. i Czernica 1083 m n.p.m. po stronie polskiej.

DOJAZD

Od kiedy zlikwidowano linię kolejową na odcinku Kłodzko-Stronie Śląskie, dojazd w Góry Bialskie jest utrudniony. Dojechać można tam właściwie głównie autem ewentualnie autobusem, chociaż da się pokombinować z autobusami, w zależności od tego, gdzie chcecie dotrzeć. Noclegi można znaleźć w miejscowościach otaczających góry, z powodu niskiej popularności są tam całkiem przyjazne ceny. Na Przełęczy Płoszczyna znajduje się niewielkie schronisko czeskie, czynne TYLKO okazjonalnie. 

Pamiętajcie, że z racji specyficznego klimatu i niskiej popularności wśród turystów porządnie się przygotować przed wyprawą. Wbrew pozorom, chociaż jest nisko, to takie tereny potrafią być o wiele bardziej wymagające niż wysokie góry.

Odznaki turystyczne

Odznaka Korona Gór Bialskich ustanowiona jest przez Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Otrzymacie ją po zdobyciu 5 szczytów tego pasma górskiego.

Inne atrakcje Dolnego Śląska znajdziecie oczywiście TUTAJ.

Które góry w Polsce to Wasze ulubione?

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Lubelskie - Dzikie Koniki polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym
Polska - Prezenty dla podróżników
Podkarpackie - Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
Małopolskie - Kraków Arcade Museum