Dolnośląskie - Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów – brzmi egzotycznie? A to przecież tylko nasze rodzime tereny 🙂

Miliony lat temu Dolny Śląsk skąpany był w ogniu. Dziś jedyną pozostałością po tamtych czasach jest 85-kilometrowy Szlak Wygasłych Wulkanów, który ciągnie się od Legnickiego Pola aż do Złotoryi.

Ostrzyca Proboszczowicka

Najbardziej charakterystyczny, dzięki stożkowemu kształtowi jest szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej, nazywanej „Śląską Fudżijamą” mierzącej 501m n.p.pm. Jest wygasłym wulkanem, a właściwie kominem wulkanu z przed około 500 milionów lat. Jej stożek stanowił w okresie kultury łużyckiej ośrodek kultu słońca.

Wejścia na szczyt jest proste ponieważ zostało wyłożone bazaltowymi schodkami z poręczami oraz kamiennymi ławkami. Wiosną na trasie uwagę przykuwają liczne stanowiska lilii, a latem zachwyca zapach kwitnących lip porastających bazaltowe zbocza góry. Na górę prowadzą dwa szlaki. Szlak Zamków Piastowskich i Szlak Wygasłych Wulkanów z miejscowości Bełczyna i Proboszczów. Dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku weekendowy wypad w te okolice można odbyć w formie biwaku. Punkt namiotowy organizuje Nadleśnictwo Złotoryja. Atrakcją jest również rzadko spotykany las lipowy i pozostałości po okopach II Wojny Światowej.

Zdobycie szczytu w ładną pogodę gwarantuje niesamowitą panoramę. Płaski tereny północy oraz zachodu kontrastują z widzianymi na południu Karkonoszami oraz Górami Izerskimi.

Rezerwat „Wilcza Góra”

Utworzony dla ochrony oryginalnego układu słupów bazaltowych przypominających kwiaty róży. Kamieniołom (367 m n.p.pm.), który eksploatował bazalt z komina wulkanu trzęsącego okolicą zaledwie 17 mln lat temu, odsłonił niezwykłej urody skały. W pobliżu przy zielonym szlaku znajdują się trzy piękne jaskinie piaskowcowe – Skalny Wodospad, Wilcza i Niedźwiedzia Jama. Dotrzeć tu można zielonym szlakiem spacerowym od Złotoryi przez Jerzmanice lub od Wilkowa.

 

Góra Wielisławka

Wielkie Organy Wielisławskie znajdują się w Sędziszowej nad Kaczawą. Znajdziemy tam niezwykłe  formy ciosu riolitowego o czerwonej barwie, ułożone w kształcie wachlarza. W górze znajdują się liczne jaskinie, sztolnie kopalni złota i tajemnicze zapadliska. Wielisławka jest również ostoją wielu cennych i rzadkich gatunków fauny i flory, które pięknie ukazuje otwarta niedawno 3,2km edukacyjna ścieżka przyrodnicza.

Zamek Grodziec

Perła trasy wulkanicznej. Na wzniesieniu tego powulkanicznego wzgórza o wysokości 389m n.p.m znajduje się Zamek Grodziec. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r.  Tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami, spotkania z folklorem i kuchnią regionalną – to tylko część atrakcji, które czekają na odwiedzających po przybyciu na zamek. Ceny zwiedzania zaczynają się już od kilku złotych!

Skarby

Góry Kaczawskie przyciągają wiele osób, wśród nich liczną grupę stanowią poszukiwacze skał i minerałów. Jest to prawdziwa skarbnica Agatów, oprócz nich można znaleźć tu: piryt, azuryt, malachit, galenę, srebro rodzime, ametyst, kryształ górski, rubin, cyrkon, granat, korund, topaz, turmalin, tytanit, szmaragd, gips i wiele innych.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Time Gates” podziemne miasto w Jeleniej Górze
Małopolskie - Kopalnia Soli Bochnia
Lubelskie - Czartowe Pole na Roztoczu
Polska - Nowy Port. Alternatywny spacer po Gdańsku