Małopolskie - Świetna wystawa w Krakowie!

Niedawno miałam okazję odwiedzić Muzeum Narodowe w Krakowie. Prywatnie jestem fanką historii i bardzo lubię jeździć na Kresy, więc nie mogłam się doczekać wystawy  „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści” stworzone we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie.

Miasto bliskie wielu Polakom, w dwudziestoleciu międzywojennym było wielokulturowym tyglem, na który każdy mógł mieć inne spojrzenie. Burzliwe losy Wilna przedstawione są na siedmiu częściach ekspozycji.

Na wystawie znajduje się niemal 270 prac: 71 obrazów, 106 pracach na papierze i grafik, rzeźby, fotografie i książki. Wystawa prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego. Obok znanych i wielokrotnie przedstawianych dzieł klasyków wileńskiej sztuki, m.in. Ferdynanda Ruszczyca, Jana Bułhaka, Ludomira Sleńdzińskiego, Bronisława Jamontta, Michała Rouby, Jerzego Hoppena, można zobaczyć także obrazy i grafiki młodszego pokolenia artystów, do którego należeli m.in. Joanna Karpińska, Hanna Milewska, Józef Horyd czy Hadassa Gurewicz-Grodzka. Niektóre z ich dzieł są pokazywane po raz pierwszy. Jest tam wiele inspirujących postaci, w tym mnóstwo kobiet, które aktywie uczestniczyły w kulturowym życiu miasta.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to wystawa dla miłośników sztuki. Oczywiście, walory artystyczne są nie do podważenia, ale zdecydowanie mogę polecić wizytę w muzeum każdemu. Wystawa kojarzy mi się z podróżą, bo każdy prezentuje w niej swój punkt widzenia na Wilno. Dla jednych było to sielskie miasto z marzeń, a dla innych arena walk na tle narodowościowym. Zwiedzenia przeprowadzi Was przez różne twarze miasta, od ubogich mieszkańców, przez beztroskie spotkania bohemy, aż po wojenne tragedie i odbudowę miasta. Ciekawostką jest graficzna mapa atrakcji turystycznych w granicach IIRP.

Warto się pospieszyć, bo ekspozycja jest czynna tylko do 3 września. Filmową relację w postaci rolki możecie obejrzeć w moich social mediach. Więcej szczegółów znajdziecie również bezpośrednio na stronię MNK.

„Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Małopolskie - Szlak Oscypkowy
Małopolskie - Jak zorganizować szybki wypad do energylandi?
Małopolskie - Mofeta z wnętrza Ziemi
Małopolskie - Kraków na weekend