Polska - Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska to jeszcze zdecydowanie niedocenione przez turystów miejsce. Przepiękne, duże, piaszczyste plaży, rezerwaty i bursztyn to pierwsze co przychodzi mi na myśl jak słyszę tę nazwę. Z pewnością w najbliższych latach będzie to popularny kierunek.

Wyspa Sobieszewska – wyspa, od 1973 roku leżąca w granicach Gdańska, otoczona jest od:

  • północy: wodami Zatoki Gdańskiej,
  • południa: Martwą Wisłą,
  • wschodu: Przekopem Wisły,
  • zachodu: Śmiałą Wisłą.

W najszerszym miejscu wyspa ma ok. 10 km szerokości równoleżnikowej, a w najdłuższym miejscu ok. 6 km długości południkowej. Południe wyspy jest równinne i bezleśne. Północ porasta Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim. Od 1994 roku posiada statut wyspy ekologicznej, który gwarantuje zachowanie przyrody w naturalnym stanie.

Plaże

Dzięki dobrym uwarunkowaniom geograficznym do dyspozycji zwiedzających jest prawie 12km szerokiej, płaskiej plaży osłodniętej od wiatru sosnowym lasem. W zależności od długości dojścia, można trafić w miejsca w których zwykle nikogo nie ma, nawet w środku sezonu. Na Wyspie Sobieszewskiej działają w sezonie letnim 3 kąpieliska strzeżone. Oczywiście są również te niestrzeżone, jednak uważajcie bo niestety co roku są tu utonięcia. Z pewnością warto się kierować rozsądkiem, bo bywają tu tzw. prądy wsteczne.

Przyroda

Na wyspie panuje mikroklimat, znajdują się tam dwa rezerwaty ornitologiczne. To dość długa trasa spacerowa, chociaż jest warta wysiłku.

https://www.facebook.com/gdansk/videos/10157543437950424/

Ptasi Raj

Utworzony w 1959 r., jego powierzchnia wynosi 198 ha), znajduje się przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. W skład rezerwatu wchodzi kilka większych i mniejszych zbiorników wodnych w tym dwa jeziora oraz okoliczne bagna, łąki i lasy. Większe jezioro Ptasi Raj od morza oddziela Mierzeja Messyńska, a od Wisły Śmiałej malownicza, XIX-wieczna kamienna grobla. Głównym celem ochrony jest zachowanie kompleksu przybrzeżnych jezior, bagien i wydm, jako miejsca odpoczynku ptaków przelotnych. W rezerwacie występuje ponad 320 gatunków roślin. Na liście występujących tu ptaków znajduje się ponad 200 gatunków, z czego 45 tu gniazduje. Do najciekawszych gatunków lęgowych należą: rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, bąk, kropiatka, zielonka, wąsatka i podróżniczek. Sporadycznie gniazduje tu ohar, edredon i ostrygojad. W okresie pozalęgowym najwięcej ptaków przebywa na otwartym lustrze wody. Są wśród nich stada kaczek, gęsi (do 20.000 osobników), łabędzi, łysek i mew.

Znajduje się tu ścieżka edukacyjna, która prowadzi przez teren rezerwatu przyrody „Ptasi Raj” oraz częściowo po plaży. Długość całej ścieżki wynosi około 6 km, a jej przejście może trwać od 3 do 5 godzin. Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu.

Mewia Łacha

Wisła, największa dzika rzeka Europy, kończy swój bieg wpadając do Zatoki Gdańskiej na wschód od Gdańska. W tym przepięknym miejscu W 1991 r. utworzony został rezerwat przyrody „Mewia Łacha”. Jego celem jest ochrona unikalnego w skali europejskiej miejsca lęgów i odpoczynku wędrownych i zimujących ptaków oraz wyjątkowego na naszym wybrzeżu krajobrazu stożka ujściowego Wisły. W efekcie ujście Wisły stało się jednym z najciekawszych miejsc na ptasiej mapie. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Jesienią w rezerwacie zaczyna pojawiać się wiele gatunków ptaków wodnych, które wybrały polskie wybrzeże i Bałtyk jako miejsce zimowania. Podczas srogich zim i silnych wiatrów od morza, w bardziej zacisznym ujściu Wisły zbierają się wielotysięczne stada ptaków wodnych. Są wśród nich: lodówki, gągoły, uhle, ogorzałki i czernice. Obserwować można tutaj bielaczki, perkozy rogate czy bieliki, które w tych warunkach odnajdują dla siebie bogatą stołówkę.

Bursztyn

Na Wyspie Sobieszewskiej, zaczyna się polskie „Bursztynowe Wybrzeże”, które rozciąga się od Gdańska, przez plaże Mierzei Wiślanej, do Krynicy Morskiej. Nie trzeba dużego szczęścia żeby na plaży znaleźć go na plaży – wystarczy porządnie przeszukać piasek. Chociaż po sztormach ilości są naprawdę spore, oczywiście osób które go znaleźć również nie brakuje 😉

Dojazd

Wyspa Sobieszewska jest dobrze skomunikowana z Gdańskiem, pozornie wydaje się daleko ale dojazd autem do centrum zajmuje tylko 15 minut. Oczywiście nie licząc godzin szczytu. Szczegóły dojazdu komunikacją znajdziecie tutaj.

Z pewnością Wyspa Sobieszewska to idealna baza na zatrzymanie się podczas wizyty w Trójmieście. Sprawna komunikacja połączy Was z zabytkami miasta, a dzika przyroda zapewni rzadko spotykaną w tych okolicach możliwość wypoczynku. Chociaż wyspa jest stworzona do spacerów pieszych, od obecnego roku rozbudowano tam ścieżki rowerowe, co umożliwia zwiedzanie na dwóch kółkach. Mnie przede wszystkim zachwyca tam plaża i długie spacery z rodziną.

Inne atrakcje w województwie pomorskim znajdziecie tutaj.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Małopolskie - Kopalnia Soli Bochnia
Małopolskie - Brama w Gorce – ścieżka widokowa
Dolnośląskie - Polanica-Zdrój na weekend? TAK!
Polska - Kanał Elbląski