Wejherowo i zaczarowane okolice! Znacie?

Wejherowo to znane miasteczko, które od lat funkcjonuje jako element małego Trójmiasta, ale nie każdy wie, jakie magiczne miejsca kryją się w nim oraz jego okolicach. Często jest tak, że zakodujemy informacje o jakimś miejscu i nie zastanawiamy się, jak zmieniło się w kolejnych latach. Małe Trójmiasto jest właśnie takim udanym przykładem na to, jak potrafią się zmienić miejsca, które pozornie znamy.

Ogród Botaniczny w Marszewie

Brzmi bajkowo? Taki właśnie jest i doskonale oddają do zdjęcia, które wygladają na wyjęte z planu filmowego. Ogród Botaniczny Marszewo funkcjonuje dopiero od 2010 roku. Teoretycznie to jeden spacer, a miałam wrażenie, że odwiedziłam kilka różnych miejsc. Spacer magicznym szlakiem Alicji to prawdziwa uczta dla zmysłów. Najpierw trzeba pokonać strome podejście pod górę, aż ujrzycie dziurkę od klucza, która przeniesie Was do zaczarowanego świata. Królują tam ciekawostki przedstawione jako figury w makroskali. Z bliska przyjrzycie się różnym leśnym stworzeniem, niekoniecznie tym lubianym bo większość z nich stanowią owady, które często są zagrożeniem dla zdrowia np. kleszcze. Na tablicach obok wypisane są ciekawe informacje na ich temat. Po drodze czeka Was jeszcze labirynt zmysłów z różnymi roślinami i malownicza ścieżka powrotna.

W samym ogrodzie botanicznym macie już świat podany w pigułce – krzewy i drzewa z całego globu, a do tego łąki, sady z dawnymi odmianami owoców i również prawdziwe skarby natury — lecznicze zioła. Na pewno wielu z Was mija je na spacerach, nie zdając sobie sprawy z ich właściwości. W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z siły natury i takie specyfiki wracają do łask. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą i zapisać się na warsztaty, które oprócz zabawy dają naprawdę dużą wartość edukacyjną. Piękne krajobrazy to jedno, ale w okolicy kryje się jeszcze kawał historii.

Kalwaria Wejherowska, czy warto?

Głównym skojarzeniem jest kalwaria, czyli jeden z najciekawszych zespołów sakralnych w Polsce. Szczerze mówiąc, nie miałam pojęcia jaki to duży obszar. Często ludzie omijają takie miejsca, a to spory błąd. Oczywiście, to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki sakralnej i architektury, ale jestem pewna, że każdy kto tutaj zawita będzie zadowolony. Kalwaria to zespół aż 26 kaplic, ufundowanych w XVII wieku przez Jana Wejhera, założyciela Wejherowa. Oczywiście ich powstanie związane jest z legendą. Wejher brał udział w wyprawie wojennej do i podczas oblężenia miejscowości Biała został poważnie ranny. Przyrzekł wówczas, że jeśli wyjdzie z opresji cało, założy na swych włościach świątynię i klasztor. Rozmieszczone są na trzech wzniesieniach, a odległość między nimi odpowiada odległościom między przystankami Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Zastanawiacie się jak to możliwe?

Kalwaria odwzorowuje układ drogi krzyżowej w Jerozolimie, dokąd udał się jeden z zakonników, by dokładnie zmierzyć wszystkie odległości. Przywiózł także ziemię świętą, która znajduje się pod każdą z kapliczek. Jak możecie się domyślać, jest to długi spacer po wymagającym terenie. Ze względu na dużą popularność, jest tutaj rozwinięta infrastruktura. Wszystkie miejsca są dobrze oznakowane i można przy nich odpocząć. Z pewnością się nie zgubicie. To popularne miejsce pielgrzymek, a co roku inscenizacja drogi krzyżowej w Wielki Piątek przyciąga tysiące osób.

Filharmonia Kaszubska

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Wejherowo posiada wspaniałą i nowoczesną filharmonię. W centrum tego malowniczego miasteczka znajduje się piękny, przeszklony budynek który robi wrażenie już z zewnątrz. Po wejściu do imponujące hallu nie da się oderwać wzroku od kadłubu statku. A to dopiero początek, bo skala działań obiektu jest ogromna. Oczywiście największe wrażenie robi wspaniała scena koncertowa, która dysponuja prawie taką samą liczbą miejsc jak np Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Posiada również doskonałe zaplecze techniczne — sale kinowe, studio nagraniowe, pracowanie z kostiumami czy ciemnia fotograficzna. Odbywa się tutaj mnóstwo warsztatów dla młodzieży, a efekty prac można podziwiać na ścianach, wiszą tu zarówno obrazy jak i zdjęcia, a w niektórych miejscach można dostrzec gabloty pełne międzynarodowych nagród. Nie są to jednorazowe zajęcia, młodzież rozwija się tutaj przez cały rok, a udział jest bezpłatny. Gości z zewnątrz na pewno zainteresuje galeria sztuki, w której regularnie zmienia się ekspozycja, a wejście jest darmowe. Oferta koncertów i wydarzeń jest taka, że sama zaplanowałam przyjazd do filharmonii.

Wisienką na torcie jest taras widokowy na dachu, z którego można podziwiać panoramę miasta i okoliczne wzgórza. Atutem jest również lokalizacja, z Trójmiasta można tu łatwo  dojechać komunikacją miejską, nie ma więc żadnego problemy żeby przyjechać i wrócić z koncertu omijając korki.

Nordowi Mol – najlepsza kaszubska restauracja!

Uwielbiam jeść w miejscach, które mają jakąś historię i są tworzone przez ludzi którymi kieruje pasja. Zanim otworzyłam menu już wiedziałam, że jest to właśnie takie miejsce. Wnętrze jest pełne detali, jeśli chcecie obejrzeć wszystko to trzeba na to poświęcić kilkanaście minut. Wszystko oparte jest na tradycyjnych, lokalnych motywach w których dominuje morze. A jeśli chodzi o kartę to króluje gęsina i ryby. Wszystko oparte o lokalnych dostawców oraz o produkty z własnego ogrodu. Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad spróbowaniem czerniny, to moim zdaniem lepszej w Polsce nie znajdziecie. Miejsce przypadło do gustu parze bocianów, która trzy lata temu uwiła sobie tutaj gniazdo. Goście restauracji mogą oglądać je na żywo na ekranie telewizora w lokalu. Nowością jest opcja noclegowa obiektu. Rodzice na pewno docenią plac zabaw, na którym dzieci mogą się wyszaleć. Koniecznie trzeba zobaczyć również świetnie zaaranżowany ogród, sami zobaczcie.

Mamy plenery, atrakcje, restauracja, czas na nocleg!

Folwark Jackowo to klimatyczny obiekt, otoczony parkiem i położony z dala od ludzi. Był wielokrotnie nagradzany i notowany w różnych rankingach. Po śniadaniu opartym na produktach z gospodarstwa można spacerem lub konno dostać się na pobliską dziką plażę, do której prowadzi leśna droga. Miłośnicy jogi mogą ją ćwiczyć w wyznaczonych miejscach. Ważną informacją jest to, że dodatkowo można zabrać ze sobą zwierzęta. Ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce na prawdziwy odpoczynek i regeneracje.

Odkrywanie takich miejsc jak Wejherowo dało mi ogromną satysfakcję, uwielbiam przełamywać stereotypy. Fenomenalne krajobrazy okraszone ciekawą historią i dobrą architekturą, to kierunek dla każdego, kto ma ochotę na oryginalny, zaczarowany i niezadeptany przez turystów kierunek.

Artykuł powstał we współpracy z Pomorskie Prestige.

Oczywiście, zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Cześć, nazywam się Kasia
Cześć, nazywam się Kasia

…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.

- Przeczytaj inne wpisy:

[ff id="1"]